ONLINE ÖN KAYIT


KURS PROGRAMLARIMIZ YAYINLARIMIZ ÖSYM SINAV TAKVİMİ YEDİİKLİM DENEME SINAVLARI REHBERLİK GALERİ YEDİİKLİM TG DENEME SONUÇLARI

2023-2024 KPSS-A ERKEN KAYITLARIMIZ BAŞLADI !

 

Türkiye'nin En Çok Kazandıran Eğitim Kurumunda Uygulanan
KPSS-A ve GY-GK Kurs Programlarımız

KPSS A GRUBU PROGRAMI (GENEL YETENEK - GENEL KÜLTÜR)

HAFTA İÇİ

  Tahmini Başlama Tarihi

23 EKİM 2023

  Hangi Günler

HAFTANIN 2 GÜNÜ

  Ders Saatleri


08:30 - 13:00 (veya 13:00 - 18:20)
 

 

KPSS A GRUBU PROGRAMI (HUKUK, İKTİSAT, MALİYE, MUHASEBE)

HAFTA SONU

  Tahmini Başlama Tarihi

EKİM 2023

  Hangi Günler

CUMARTESİ -  PAZAR

  Ders Saatleri 08:30 - 18:00

                   

 Adınız - Soyadınız *
Telefonunuz *
E-Posta *
Kurs Türü Seçiniz *
Mesajınız *
Yapacağınız başvuru ile paylaşacağınız bilgiler sizinle irtibata geçebilmek ve asıl kayıt işlemlerinizi tamamlamak üzere onayınızı almak için kullanılır. Bu başvuru formunun yasal olarak bir bağlayıcılığı yoktur.

KPSS A (Alan Bilgisi) Hakkında Bilinmesi Gerekenler  

 

1- A Grubu Kadro Ne Demektir?

Kamu kurum ve kuruluşlarındaki müfettiş, uzman, denetmen, kontrolör yardımcılıkları kadrolarına A grubu kadroları denir. 

 

2- KPSS-A Her Yıl Yapılır mı?

KPSS - A her yıl yapılır.  
 

 

3- KPSS-A Grubu Sınavına Kimler Katılabilir?

KPSS - A kadroları; genel olarak müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarından oluşmaktadır. 2000'li yıllara kadar KPSS - A kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunları başvurabilmekteydi. Sadece bölüm bazında değişiklikler olabilmekteydi. Ancak, KPSS'nin merkezi olarak 1999 yılından itibaren düzenli bir şekilde her yıl yapılmasıyla beraber başvurabilecek bölümlerde artış oldu. Örneğin kimi kamu kurumları Mühendislik Fakültesi mezunlarının (AB Genel Sekreterliği), kimileri Fen/Fen Edebiyat Fakültesi mezunlarının (DİE), kimileri de Tabip, Dış Tabibi, Eczacı, Kimyager ve ya Kimya Mühendislerinin (Sağlık Bakanlığı) başvurularını kabul etmeye başlamıştır. Bu noktada şu hususu vurgulamak gerekmektedir. Her ne kadar başvuran bölüm sayısı artmış ise de hala kamu kurumlarının çoğu atama yapacakları uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, kontrolör yardımcısı ve denetmen yardımcısı kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunları arasından başvuru kabul etmektedir. Mühendislik, Mimarlık, Fen/Fen Edebiyat, Tıp gibi fakülte ve bölümlerden ve yukarıda belirtildiği üzere başvuru alınmasına rağmen,bunlar oldukça sınırlıdır.

 

4- Gelecek Yıl Mezun Olacaklar da Bu Yıl Sınava Girebilir mi?

Sınava girildiğinde mezun olup olmama şartı aranmamaktadır. Mezuniyet şartı kadrolara başvuru esnasında gerektiği için sınava girebilirler. (Üniversite 3. sınıf öğrencileri de girebilir).

 

5- Mezuniyet Tam olarak Ne Zaman Gereklidir?

A Gurubu olarak tanımlanan kadrolar için KPSS sonucu ile kamu kurum ve kuruluşlarına başvurulan tarihte mezun olma şartı aranır.

 

 

 

6- KPSS-A'da Hangi Sınav Oturumları Yer Alır?

 

SINAVDA UYGULANACAK TESTLER SORU SAYISI SINAV SÜRESİ
GK-GY 120 130 DAKİKA
HUKUK 40 50 DAKİKA
MUHASEBE 40 50 DAKİKA
İKTİSAT 40 50 DAKİKA
MALİYE 40 50 DAKİKA
İŞLETME 40 50 DAKİKA
İSTATİSTİK 40 60 DAKİKA
KAMU YÖNETİMİ 40 50 DAKİKA
ULUSLARARASI İLİŞKİLER 40 50 DAKİKA
ÇALIŞMA EKONOMİSİ  VE ENDÜSTRİ İLİŞKİLERİ 40 50 DAKİKA

 

7- A Grubu Kadrolara Başvurmak İçin Hangi Sınavlara Girilmeli?

Kamu kurum ve kuruluşları, A Grubu Kadroları için, bu kılavuzda yer alan KPSS puan türlerinden hangisini kullanacakları ile adaylarda arayacakları genel ve özel şartları ilanla kamuoyuna duyuracaklardır.

KPSS - A Grubu Kariyer Mesleklerine ilişkin kurumların aradığı şartlar her zaman aynı olmayabiliyor. Kimi kurum, sınava katılma şartı olarak genel yetenek genel kültür, yabancı dil testlerinin yanında mesleki testlerin farklı alanlarında belli puanlar almış olma koşulunu aramaktadır. Örnek : KPSSP47(Devlet Personel Uz. Yrd.: TBMM Uzman Yardımcısı)

Kimi kurum da sadece Genel Yetenek - Genel Kültür ve Yabancı Dil testlerinden belli puan almış olma şartını aranmaktadır. 

 

8- KPSS-A Grubu Sınavı İçin Yaş Sınırı Var mıdır? 

KPSS-A grubu kadrolarında genelde 35 yaş şartı vardır.

 

9- KPSS-A Grubu Sınavına Başvurular ve Sınav Ne Zaman Yapılacaktır? 

KPSS'ye başvurular 14.03.2017 - 27.03.2017 arasında yapılacaktır.

 

10- KPSS-A Grubu Sınavından Alınan Puanlar Ne Kadar Süre Geçerlidir? 

KPSS puanları iki (2) yıl geçerlidir. İki yıl içinde alınan puanın yeterli olabileceği yerlere başvurma hakkı bulunmaktadır.

UYARI : 2 (iki) yıl içerisinde yeni bir sınavın yapılmaması durumunda sınav sonuçları sonraki sınava kadar geçerli olmaya devam eder.

 

11- Bir Aday KPSS -A Grubu Sınavına Kaç Kez Katılabilir?  

KPSS sınavına katılım sayısında sınırlama yoktur. Aday her yıl KPSS'ye girebilir. Sınavda oturumların hepsine katılabilir.

 

12- KPSS-A Grubunda Taban Puan Uygulaması Var mıdır? 

KPSS -A grubunda taban puan, her kurumun açacağı sınava göre değişmektedir.

 

13- KPSS-A Grubuna Girenler KPSS-B Grubu Kadrolarına Başvurabilir mi? 

KPSS'ye lisans düzeyinde girenler A grubu kadroların giriş sınavlarına başvurunun yanı sıra B grubu kadrolara ve Eğitim Bilimleri Sınavına da katıldıkları takdirde öğretmenlik yerleştirmelerine de başvurabilirler.

 

14- KPSS-A Grubu Kadrolara Girişte Askerlik Şartı Nedir? 

KPSS'ye giriş sırasında adayların askerlik belgesi istenmediğinden askerlik durumu ne olursa olsun erkek adaylar sınava girebilir.

UYARI : Kurum sınavlarına giriş sırasında askerlik ilgisi bulunmaması veya askerliğini ertelenmiş olması gerekir.

 

15- KPSS-A Grubu Başvuraları Nasıl Takip Edilebilir? 

Kurumlar; ÖSYM tarafından Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın sonuçlarının açıklanmasından sonra sınav duyurusunu tirajı yüksek en az üç ulusal gazetede yayınlamak durumundadırlar. Ayrıca kurumların ilanları CUMHURBAŞKANLIĞI İNSAN KAYNAKLARI OFİSİ resmi sitesinden https://isealimkariyerkapisi.cbiko.gov.tr/ veya BAŞBAKANLIK'A bağlı RESMİ GAZETE (www.rega.basbakanlik.gov.tr)   den de takip edilebilir. Bu duyurularda kadro unvan ve sayısı, başka bir sınavın yapılıp yapılmayacağı, öğrenim koşulları ve diğer bilgilere yer verilmektedir.

Kılavuzda belirtilmeyen veya ismi geçmeyen kurumlar da bulunmakla beraber bu kurumlar tarafından da sınavlar açılabilmektedir. Bu durumun tam tersi nadir de olsa yaşanabilmekte yani kılavuzda kurum personel alacağını duyurmuş olsa bile sınav açmayabilmektedir.